עצוב שהשימוש בביטוי "חולה נפש" הפך לקללה הנוראית ביותר שאיש יכול לקרוא לחברו. ביטוי כל כך שלילי שבגינו ביבי נתניהו תובע את אהוד אולמרט תביעת דיבה על שכינה כך אותו ואת בני משפחתו. בתגובה קורא אולמרט לחשיפת התיק הרפואי של נתניהו ומשפחתו – לאן הגענו?

אנחנו מתמודדי הנפש, שחלקינו הגדול עובדים ומתפרנסים מעבודות ראויות, עדים לפארסה הזאת ושואלים את עצמינו למה כל כך גרוע להיות "חולה נפש" בישראל ולמה זה עלבון כל כך גדול עד לכדי תביעת דיבה מתמשכת?

אנחנו לא חולים אלא מתמודדים עם אתגרים נפשיים לא פשוטים ולכן הוצאנו את המושג "חולה נפש" מהלקסיקון אבל כולנו יודעים מה הכוונה במושג חולה הנפש שעודינו מונח משפטי מקובל (חוק חולי נפש וכו'). בקרוב אני מניחה שגם "מתמודד נפש" יהפוך לקללה ואז ידברו על "פגועי נפש" וכו' וכו'

אין ספק שמצב קהילתינו בכי רע – הן מבחינת התקציבים המועטים שמנותבים לבריאות הנפש (כ-5% מתקציב הבריאות מופנה לבריאות הנפש ובמדינות המפותחות התקציב כפול) והן בדימוי של מתמודדים כרוצחי אימהות, אנשים אלימים ומסוכנים חולים שמקומם באשפוז כפוי.

ישנם כ-200 אלף מתמודדים עם תחלואה נפשית משמעותית (סכיזופרניה , מניה דיפרסיה וכו') ומספר דומה נוסף לחולים בדיכאון וחרדה. רק מתי מעט מתוכינו מגיע לכותרות בעקבות מעשי רצח והרוב הדומם אינו אלים ולעיתים קרובות אנו נפגעים בעצמינו מכוחניות של גורמי אכיפת החוק שפחות מודעים, וגם מסטיגמה ויחס פטרוני ומתנשא של החברה.

עמותת לשמ"ה (כמו גם עמותות נוספות הפועלות בשטח של מתמודדים ובני משפחה) היא גוף וולנטרי עם תקציב קטן שלא יכול להעסיק משרד יח"צ וסוללת דוברים לשיפור דימויינו בחברה. אנחנו (כשלושה אחוז מהאוכלוסיה ויחד עם בני משפחה וחברים מגיעים ליותר מעשרה אחוזים) יכולים רק ללמוד מקהילות אחרות כמו הלהט"ב שעשו מהפכה בדרישה לשוויון זכויות וסוחפים אחריהם המונים במצעדים בדרך לשינוי תודעתי.

בינתיים אנו מכשירים בעמותה (ביולי 22) דוברים מתנדבים שירצו בפקולטות לעבודה סוציאלית ובמקומות נוספים ויספרו את סיפורם האישי כמתמודדי נפש ובכך נתרום את תרומתינו הצנועה למיגור הסטיגמה. מתמודדים שמעוניינים להצטרף אלינו למאמץ זה מוזמנים לפנות אלינו בהקדם דרך האתר ב"צור קשר".

כולי תקווה שהדור הצעיר (מנהיגי התנועה הצרכנית לעתיד) שמוכן להיחשף ביתר קלות ברשתות החברתיות ולדבר על הקשיים הנפשיים יעשה מהפכה חברתית כך שהמונח "חולה נפש" יעבור מן העולם כמונח שלילי שמודבק לפוליטקאי זה או אחר והשיח על קושי נפשי יהפוך ללגיטימי ולא רווי סטיגמה וקונוטציה שלילית.

קיץ נעים ובריא לכולם,

תמי כרמל מצלאוי