פסח בפתח וזה זמן טוב לעשות סיכום חצי שנתי על פועלה של עמותת לשמ"ה – לשילוב מתמודדים והעצמה בבריאות הנפש, תנועה של מתמודדי נפש עבור מתמודדי נפש, אשר הוקמה לפני כ-18 שנה.

ה7 באוקטובר, היום הנורא ששום דבר אחריו כבר אינו אותו דבר, תפס אותנו בעיצומו של חלוקת ערכות טיפוח למתמודדים בחגי תשרי (כמנהגנו מדי חג לחבק את המתמודדים – בעיקר אלו המאושפזים).  המלחמה החריפה את מצבם של המתמודדים – בעיקר אלו בצפון ובדרום וחשבנו מה לעשות על מנת להגיע גם למתמודדים בודדים בקהילה ולשמח אותם. החלטנו לצאת עם פרויקט חלוקת ערכות הפוגה שכללו כדור לחיץ, חוברת צביעה, פאזל ועוד להסיח קצת את הדעת מהמצב הקשה ולהוות תחליף לצפייה בחדשות המעלות סטרס. תודות למתנדבים בעמותה ובסיוע ארגונים נוספים כגון אנוש, עמתים לזכויות ויוזמה דרך הלב הגענו למעל 1600 מתמודדים בודדים מאוקטובר ועד ינואר 24. קרנות ועסקים תרמו לנו ביד רחבה וגם גייסנו כסף מאנשים בקהילה בארץ ובחו"ל.

במקביל איחדנו כוחות עם עמותת לנפ"ש ועמותת רקמה אנושית למיזם הרצאות זום שמחזקים את החוסן המנטלי, מורידים סטרס, מנגישים מידע חשוב למתמודדים  ומסיחים את הדעת בשעות קשות של מלחמה. סה"כ היו כ-40 הרצאות זום מאוקטובר ועד אפריל 24 עם מאות צופים – חלקן הגדול הוקלטו ועלו לאתר לשמ"ה, וניתנות לצפייה לכל מי שפספס.

במהלך החצי שנה האחרונה היתה לנו פעילות פרלמנטרית ענפה עם ייצוג מול חברי כנסת ובוועדות שונות. הנושאים שעבדנו עליהם: מניעת הטלת אגרת מיון פסיכיאטרי (עדיין בעבודה), תקצוב של עוד כ-100 בתים מאזנים מקרן העושר, שינו השם של חוק שיקום נכי נפש בקהילה לחוק ליווי תמיכה ושיקום של מתמודדי נפש (עדיין בהליך – עבר קריאה טרומית), קידום פיתרון לטיפול במצבי משבר (שנכנס לראשונה למבחני התמיכה של קופות החולים), דיונים רבים ברפורמה בבריאות הנפש ועוד. אסתר קרמר, חברת ועד מנהל בעמותה, היתה המייצגת העיקרית שלנו בכנסת וסייעה בכתיבת ניירות עמדה יחד עם הקואליציה לבריאות הנפש ועמותות משפחות איתן אנו בקשר רציף –  עמותת עוצמה ועמותת משפחות בריאות הנפש.

לקראת סוף פברואר קיימנו יום חשיבה אסטרטגית  בתל אביב עם כ-30 פעילים (מתמודדים ומשפחות)   לחדד פרויקטים של העמותה. בין היתר בנושאי נשים מתמודדות וקשישים מתמודדים ולהתאימם למצב בשטח בעקבות המלחמה.  בנושא קשישים בנוסף על ליווי להפגת בדידות ועזרה בפרוצדורות רפואיות הוחלט גם על צעדי סינגור מול משרד הרווחה והבריאות, בנושאי נשים הוחלט לרכז הפרויקט באזור גאוגרפי אחד – רצוי בפריפריה בה נפגעו יותר במלחמה.

ולסיום אנו בעיצומו של גיוס המונים לטובת מארזי טיפוח שיחולקו בחול המועד פסח, בעיקר בצפון ובדרום, למאושפזים לתקופה ממושכת במזור ובאר שבע בסיוע העמיתים המומחים, ולא נזנח גם את אזור ירושלים ובית שמש שבהם יו"ר העמותה הדס נתן דואגת כמדי חג לארגון וחלוקה.

אז שיהיה חג פסח שמח עד כמה שאפשר, מי ייתן שיחזרו אלינו כל החטופים ושכל חיילינו ישובו בשלום ושכל מתמודדי הנפש (הוותיקים והמתווספים) ימצאו רוגע לנפשם ויישארו מאוזנים עד 120.

באהבה,

תמי כרמל מצלאוי