נתחיל בבדיחה עדכנית לימים אלו – אומרים שבעקבות הקורונה 88% מהבלונדיניות יעלמו מעל פני כדור הארץ…… ואני כנראה אהיה אחת מהן אם לא אראה ספר בקרוב.

ובנימה יותר רצינית – ימי הקורונה מאתגרים את כולנו וגם עמותת לשמ"ה נערכה לפי המגבלות ותומכת יותר מרחוק במתמודדים בקבוצות זום ובתמיכה טלפונית ומי שיכול כן מגיע לבתי חולים פסיכיאטרים. תכנית עמיתים מומחים ממשיכה בשגרת חירום בבתי החולים מזור ובאר שבע וכך גם תוכנית "חזרה הביתה" שמלווה כעת מרחוק.

בפסח חילקנו מעל 600 מארזי שי למתמודדים בארבעה מרכזים לבריאות הנפש שבימים אלו אין להם ביקורים, ונמשיך עוד גם לקראת יום העצמאות. אנו פעילים יותר בעמוד הפייסבוק שלנו ומנגישים מידע באמצעות פייסבוק לייב וסרטונים של ראשי מערכת הבריאות/פסיכיאטריה שמדווחים על ההיערכות המיוחדת בזמן קורונה.

בימים אלו אנו מתחילים בפיילוט בשיתוף יוזמה דרך הלב – צרכנים נותני שירות לחיבור בין מתמודדים ויצירת קבוצות תמיכה נוספות בזום. פרסום ייצא בקרוב.
אנו ממשיכים בפעילות המדינית שלנו ביתר שאת, לצערינו האפליה נגד אנשים עם מוגבלות ומתמודדי נפש בפרט מרימה את ראשה המכוער דווקא בימי הקורונה כאשר רשימה של מתמודדים נזקקים שגיבשנו לא קיבלה סלי מזון לפסח מהרווחה בגלל היות המתמודדים "שייכים למשרד הבריאות". כתבנו שני מכתבים בנושא לשר הרווחה ומנכ"ל המשרד יחד עם עמותות המשפחות ופורום ארגוני בריאות הנפש והבטיחו לנו שהמתמודדים יקבלו ארוחות חמות השבוע בסיוע משרד הבריאות והרווחה. זהו רק סימפטום להדרה של הרווחה את מתמודדי הנפש ולחוסר הסנכרון בין שני המשרדים שפוגע במתמודדים. נמשיך לעקב.

בנוסף התבשרנו שוועדה ציבורית שהוציאה נייר פנימי למשרד הבריאות בנושא תיעדוף מונשמים החולים בקורנה חילקה את האוכלוסיה לארבע דרגות עדיפות – ממתן עדיפות לדרגה 1 עד עדיפות פחותה – דרגה 4. הוועדה קבעה שבעלי מוגבלות הם בדרגה 3-4 ומי "שאינם יכולים לעבוד" בדרגה 2. רבים התרעמו על אפלייה פסולה זו וגם אנחנו הצטרפנו למכתב חריף בנושא לראש הממשלה ושר הבריאות יחד עם ארגונים נוספים.

אלו רק שתי דוגמאות למאבקים המתחוללים בימים אלו כנגד הדרה ואפליה של האוכלוסיה שלנו שמקבלים ביטוי מוקצן בימים אלו.

שנדע ימים רגועים יותר ובעיקר בריאים!

תמי מצלאוי
מנכ"לית עמותת לשמ"ה