עמותת לשמה - לשילוב מתמודדים והעצמה בבריאות הנפש
תרומות
 

המתנה של שנה לטיפול נפשי - תגובתה של תמי מצלאוי, מנכ"לית עמותת לשמ"ה, לעיתונות

משרד הבריאות: המתנה של למעלה מחצי שנה לטיפול פסיכותרפי בילדים.

 

כך עולה מנתונים שפרסם משרד הבריאות על זמני ההמתנה במרפאות לבריאות הנפש ברחבי הארץ. עוד עולה מהנתונים כי כרבע מהמטופלים מקבלים את הטיפול הפסיכותרפי במסגרת עצמאית ומוציאים מכיסם עד 1,000 שקל כל חודש.

יו"ר האגודה לזכויות החולה: עבור אדם הנמצא במצוקה נפשית זוהי המתנה בלתי סבירה בעליל, ודאי כשמדובר בילדים ונוער. אין כל סיבה שקופות החולים יחסכו בהוצאות על חשבון המטופלים.

 

במכתב שיצא הבוקר לסגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, ולמנכ"ל משרד הבריאות, נציגי אירגוני חולים העוסקים בבריאות הנפש ומיצוי זכויות קוראים למשרד הבריאות לקבוע סטנדרטים אחידים וברורים לתורי המתנה במרפאות לבריאות הנפש. מנתונים שפרסם לאחרונה משרד הבריאות עולה כי ילדים נאלצים להמתין למעלה מחצי שנה לטיפול פסיכותרפי ומבוגרים ממתינים 4 עד 6 חודשים לטיפול. לטענת נציגי הארגונים החתומים על המכתב, מצב זה אינו עולה בקנה אחד עם הוראות חוק ביטוח בריאות ממלכתי והחובה למתן שירות בזמן סביר ובמרחק סביר. עוד נטען במכתב כי זמני ההמתנה הארוכים דוחקים מטופלים לפנות לסיוע במסגרת המטפלים העצמאים בעלות של עד 1,000 ₪ לחודש, וכיום כרבע מהמטופלים בשתי קופות, מקבלים את הטיפול במסגרת זו. מצב זה יוצר הפליה קשה בין מבוטחים שביכולתם לממן שירות זה לבין אלה שידם אינה משגת.

 

לדברי יו"ר האגודה לזכויות החולה, שמוליק בן יעקב: לא יעלה על הדעת שתורי ההמתנה לפסיכותרפיה מתמשכים במקומות כה רבים על פני חודשים ארוכים, בהם אנשים ממשיכים לסבול ולהתקשות בתפקוד היומיומי והשגרתי שלהם, קל וחומר כשמדובר בילדים". בתחום בריאות הנפש שתי אבני יסוד מרכזיות – טיפול פסיכיאטרי-רפואי וטיפול פסיכותרפי. עבור מטופלים רבים, טיפול פסיכותרפי הוא ה"תרופה" למצוקתם. מדובר בטיפול חיוני לחולים, לעיתים עזרה ראשונה, מצילת חיים.

 

עדית סרגוסטי מארגון בזכות, המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלויות דורשת ממשרד הבריאות, "להגדיר סטנדרטים ברורים ומחייבים לזמני המתנה לקבלת טיפול נפשי ולפריסת השירותים, על מנת לאפשר למי שזקוק לכך לקבל טיפול במרחק סביר ותוך זמן סביר, כמתחייב מהחוק וכן להגביל משמעותית את מסלול המטפלים העצמאיים בתחום בריאות הנפש, או לחלופין לבטל את ההשתתפויות העצמיות הגבוהות במסלול זה".

 

מנכ"לית עמותת אנוש, ד"ר הלה הדס, מוסיפה וטוענת:  הטיפול הנפשי בקהילה מסייע במניעת אשפוזים חוזרים בביה"ח הפסיכיאטריים על כל ההשלכות של אשפוז פסיכיאטרי והטראומה הכרוכה בו. כשם שלא יימנע טיפול תרופתי הכלול בסל הבריאות מאדם הזקוק לו, כך אין למנוע טיפול נפשי מאלה התלויים בו.

 

סילביה מדינקוב, יו"ר עמותת עוצמה – פורום ארצי של משפחות נפגעי נפש, מוסרת: אנחנו קוראים לסגן שר הבריאות ליישם את המלצות מועצת הבריאות מחודש פברואר, לקביעת סטנדרטים מחייבים לזמינות השירותים בתחום בריאות הנפש, ממש כשם שהוצא לאחרונה חוזר המגדיר זמני המתנה לניתוחים וחלופות במקרה שלא מסופק שירות בזמן סביר.

תמי מצלאוי, מנכ"לית עמותת לשמ"ה – לשילוב מתמודדים והעצמה בבריאות הנפש, קוראת למשרד הבריאות "לחייב את קופות החולים, אשר הנושא הופקד באחריותן, לפעול באופן מידי למניעת תורים ממושכים אלה וכמו כן להגדיר סטנדרטים לזמני המתנה לטיפול נפשי על חלקיו השונים".

 

לפרטים נוספים – שניאור שטיינברגר – גולדפינגר תקשורת - 0558959390