עמותת לשמה - לשילוב מתמודדים והעצמה בבריאות הנפש
תרומות
 

פרוטוקולים ועדת מדיניות

סיכום ישיבת ועדת מדיניות מיום 15.1.18

שתתפים: עו"ס אבי אורן – רכז מדיניות, הילה עימנואל, שי שבת, אוהד כהן, תמי מצלאוי (מנכ"לית העמותה שגם רשמה הפרוטוקול).

נעדרו – עו"ד אהוד שחטר שנבצר ממנו להגיע ודייויד הריס יו"ר העמותה,  שנפצע רק לאחרונה ולא יכל להגיע כמובן. ועדת המדיניות שולחת לדייויד איחולי רפואה שלמה ומהירה!

 

דנו בנושא קצבאות הנכות ומאבק בנושא.

כרגע מדברים על הצעת חוק לפעימה אחת ואין הבטחה לגבי 2019 – מדובר על שתי פעימות בשנת 2018  – 300 שקל ועוד 150 שקל – סה"כ 450 שקל ולא 1300 שקל כפי שהובטח. האוצר מתנגד להעלאה משמעותית בקצבאות ונכון לעכשיו המתווה שנחתם עם ההסתדרות איננו בתוקף. מדובר על מתווה שהוא חצי בהיקפו ועמותת לשמ"ה שוקלת להצטרף לאלכס פרידמן במאבק "לא לחתום על חצי הסכם".

הוצאנו הודעה (מצורפת) שאוהד פרסם היום בפייסבוק.

מחר 17.1.18 – תמי מצלאוי תייצג את המתמודדים בדיון בקצבאות הנכות בוועדת העבודה והרווחה בכנסת.

משימה: להוציא לתקשורת מחר את עמדת העמותה (תמי בסיוע אוהד)

 

קשירות: אבי עדכן שיש 60% פחות קשירות במרבית בתי החולים חוץ משער מנשה ותל השומר. בדיון מעקב שנערך בתחילת החודש אמר המנכ"ל  שהוא מצפה שתוך 3 שנים לא תהיינה קשירות בכלל.עמדת עמותת לשמ"ה: קשירה זו צורת ענישה שצריכה לחלוף מהעולם. ההסתדרות הרפואית טוענת שיש כיום יותר אלימות כלפי הצוות בגלל חוסר קשירות ועלולה להוביל לסכסוך עבודה. כרגע יש מהלך של בניית יותר חדרי בידוד ברב בתי החולים, הוספת שומר והוספת עוד תקנים במחלקות פסיכיאטריות. בתי החולים דורשים עוד משאבים – יש צפיפות במחלקות כי לא משחררים חולים כרוניים לקהילה. אברבאנל רוצים 70 מיליון שקל לבינוי. המשאבים עלולים ללכת לבתי חולים במקום לשיקום בקהילה ולחלופות אשפוז – מהלך שעמותת לשמ"ה מתנגדת לה. הילה עימנואל כן רוצה בצורך של בית החולים להיות מעין בית מחסה עם תנאים סוציאלים טובים. לדברי אבי בית החולים הוא לא פיתרון ארוך טווח ולמעשה אפשר לסגור מקום כמו אברבאנל עם 150 מיליון שקל בשנה תקציב שוטף ולהקים 2 מחלקת בוולפסון, 2 מחלקות בתל השומר ומחלקה באיכילוב וללכת למהלך של מחלקות פסיכיאטריות בבתי חולים כלליים – שם נותנים טיפול הרבהיותר טוב. בכל העולם כבר אין בתי חולים לחולי נפש אלא מחלקות נוירו פסיכיאטריות בבתי חולים כללים.

בימים אלו יצא נוהל לחלופות אשפוז – קופ"ח כללית נכנסה יחד עם אנוש והשאלה אם קופות החולים יכנסו לנושא חלופות אשפוז שעדיין יותר זולות מימי אשפוז אך יקרות לצרכן ודורשות סבסוד (כיום סוטריה עולה 650 שקל ליום ומאניקר 850 שקל ליום). משימה – אבי להמשיך לייצג ולעקב אחר הנושא ולעדכן בישיבות הבאות. מתוכננת גם ישיבה בתל אביב שתהיה פתוחה לכלל המתמודדים (תמי ואוהד לארגן).

 

הילה עימנואל עדכנה על הפעילות שלה: מפגש עם מרים גולדברג במשרד החוץ. הועלתה הצעה לשגרר את לשמ"ה באו"ם ולשתף ידע עם חו"ל. משימה של הלה לשלוח פרטי קשר לתמי.

 

כמו כן הילה נפגשה עם נציגי מבקר המדינה. משימה להילה לחבר את אבי למפגש נוסף שיתקיים. כל זאת כדי למגר את ההשקפה של מבקר המדינה ש"קולם של נפגעי הנפש רדוד, שקוף ואינו נשמע".

 

הילה היתה רוצה גם לקדם מודעות בבתי ספר תיכוניים בנושא אנשים עם מוגבלות ולקדם שיח בנושא תמיכה רגשית ומשפטית באמהות נפגעות נפש שלוקחים מהן את הילדים. כיום גופי הסעד הם נגד מתמודדים "וברגע שאתה נפגע נפש יש לך אות קין על המצח". יש זכות למתמודדות להישמע ולא להיות לבד ויש כמובן גם צורך להתחשב בילדים.

 

משימה- אוהד להביא את הילה למרכז פעילים תל אביב + נציג מקליניקה משפטית ולצלם בפייסבוק לייב. אוהד צריך לסגור תאריך ולפרסם.

 

תמי עדכנה על פעילות העמותה בנושא אסירות נפגעות נפש. משימה: תמי לנסח שאילתות בנושא לחכי"ם רלוונטים בסיוע יועץ משתיל. ב-23 לחודש יש בכנסת ישיבה בנושא אסירים ותחלואה כפולה. בתחילת פברואר יש פגישה של אבי, תמי ושירה עם הסנגוריה הציבורית בנושא.

 

תמי עדכנה על הפעילות של נציגי העמותה (אבי, תמי ושירה) עם "בזכות" וקבוצת מתמודדים עצמאית לשינוי חוק טיפול בחולי נפש. כרגע לומדים את החוק ונקודות התורפה שבו. אבי אורן  ועו"ד שרון פרימור מייצגים הנושא במועצה לבריאת הנפש. משימה לשירה – לספק לקבוצה חומר על חלופות אשפוז עד סוף ינואר

 

תמי עדכנה על פרוייקט אנטי סטיגמה שמתגבש עם פעילי תא סמן בירושלים. משימה: כל מי שמוכן להצטלם ולהעלות סרטון שלו בפייסבוק מנפץ כלי זכוכית ומנפץ סטיגמה שמפריעה לו בתחום בריאות הנפש שישלח מייל לתמי עד יום ראשון הקרוב (או מכיר מפורסם שיהיה מוכן להשתתף). המטרה לתזמן קמפיין עם עשרות סרטונים של פעילים ודמויות מפורסמות.

כרגע קמפיין האנטי סטיגמה הוא לכלל בעלי המוגבלויות, יש ללשמ"ה גם תקציב יעודי לסרטוני אנטי סטיגמה ספציפיים לבריאות הנפש ועל כך נדון בישיבה הבאה.

 

ב-14.2 יערך כנס של פרקליטים ואנשי אפטרופסות על פסיכיאטריה ומערכת המשפט. מחפשים אדם רהוט שעבר אשפוז כפוי ויהיה מוכן לתת עדות על כך בכנס של קובעי מדיניות בתחום.

משימה: אוהד לבדוק מול פעילים שלו אם יש נציג ולחזור לתמי עד יום ראשון.

 

 

ועדת מדיניות פתוחה – עמותת לשמ"ה – התכנסות בתל אביב 3.5.18

משתתפים: חברי ועדה קבועים - אוהד כהן, הדס מזרחי, עו"ד אהוד שחטר (חבר ועדת ביקורת), דיויד הריס (יו"ר העמותה), תמי מצלאוי (מנכ"לית לשמ"ה), אבי אורן – (רכז מדיניות, יו"ר ועדת מדיניות), הילה עימנואל

אורחים: עידית ולנר, (חברת ועד) עדי תלם , גיא שמש, ליאנה זכאי, הדס נתן,  סרחיו פרידמן

רשמו – אוהד כהן ותמי מצלאוי

הישיבה החלה בסיכום הישגי העמותה בשנים האחרונות וסקירת הנושאים שעל הפרק מפי רכז המדיניות מר אבי אורן.

ההישג הכי גדול – העמותה הפכה את עצמה לגורם רלוונטי בתהליך קבלת ההחלטות בבריאות הנפש, בהתאם לחזון העמותה

חברים בוועדה לביטול הקשירות, העמותה בשיתוף קואליציה הביאה את הרפורמה בבריאות הנפש, חברי העמותה חברים בשתי המועצות – שיקום ובריאות הנפש, חברים בוועדה המארגנת של חוק טיפול בחולי נפש - אשפוז בכפייה, לקחנו חלק במאבק על קצבאות הנכות - המאבק נמשך בגלל בחירת הממשלה לחזור מההסכם הפשרה שנקבע. נושאים נוספים שהעמותה מטפלת – העלאת הסיוע בשכר הדירה, קיצור תורים לקבלת סיוע נפשי, הנגשת שירותי הרווחה למתמודדים ועוד.

שלושה דברים מרכזים שעל הפרק – חוק טיפול בחולי נפש - הסדרת אשפוז בכפייה, קביעת נציגים במועצות, המשך שיפור הרפורמה ומיצוי זכויות.

כיום ברפורמה – תורי המתנה - פסיכיאטר כשבועיים, תורים לטיפולים פסיכותרפיים כמה חודשים עד שנה, קופות החולים לא גייסו מספיק כוח אדם, יש לפנות למפקחת על חוק בריאות ממלכתי כל פעם שיש הפרה של החוק. כרגע יש רק 60 פניות בשנה – ציבור המתמודדים לא מודע לזכויות שלו.

יש לפעול לשיפור ההסכם החדש ולהתחיל לפעול ליותר מיצוי הזכויות ולעשות עלי ידי צוות מתנדבים או עובדים שיגשרו בין המתמודדים לממסד (להמשך דיון בוועד מנהל של עמותת לשמ"ה).

הרפורמה יצרה חלופות אשפוז – הן פרטיות והן כאלו הממומנות על ידי קופות החולים אך בקצב איטי מדי.

יש להיפגש עם ראשי הקופות, לפרסם גילוי דעת בעיתונות לגבי זמני המתנה בכל קופה, לבטל מסלול עצמאי של תשלום לפסיכותרפיסטים, להוות כתובת לאנשים הממתינים יותר מ-3 חודשים לטיפול – לפנות עבורם לנציג קבילות. קהל היעד מקבלי קצבת נכות – לאו דווקא מקבלי סל שיקום. לוודא שקופות החולים מעסיקות יותר אנשי מקצוע לפי סטנדרט מקובל ושהכסף בבריאות הנפש ילך יותר לשיקום מאשר לבתי חולים (ייכנס לתכנית העבודה של העמותה לפי החלטת הוועד המנהל המחודש שיתגבש באוגוסט השנה).

הוצאת ילדים מחזקת הוריהם המתמודדים – הילה עימנואל ואוהד כהן:

יש להקים מערך תמיכה לאבות ואמהות מאושפזים עבור הילדים. כיום אנו מודרים ממערכת הרווחה בגלל היותינו מתמודדים ולא מקבלים טיפול שכה זקוקים לו. מתמודדים גם נמנעים מלפנות לרווחה כי חוששים שיקחו להם את הילדים.

פנינו לשר הרווחה יחד עם האגודה לזכויות האזרח וגורמים נוספים על מנת לשנות מצב זה שפוגע בזכויות האזרח של מתמודדים ואינו חוקי. הילה עימנואל תמשיך לייצג את לשמ"ה בפורום שהוקם על ידי הנציבות ומול מבקר המדינה לטיפול בנושא. אוהד מוביל פעילים בתל אביב לכתוב נייר עמדה בנושא במהלך הקיץ.

נושא ביטוחים למתמודדים – דייויד הריס:

שופטת במחוזי לא קיבלה תביעה ייצוגית נגד חברות הביטוח שלא נותנות ביטוח חיים/סיעודי/חו"ל עבור מתמודדים.

משימה לעמותת לשמ"ה (באחריות העמותה/תמי מצלאוי): להוציא קול קורא למתמודדים ולבקש מקרים של אנשים שלא קיבלו ביטוח חיים עבור משכנתא וכו בשל היותם מתמודדים או נתקלו בקשיים לקבל ביטוח סיעודי/ביטוח נסיעות וכו' ולהביא לידיעת נציבות לשיוויון אנשים עם מוגבלות להמשך טיפול במקביל לחבור לח"כ שיטפל בעניין ולעתור לבג"ץ אם צריך.

נושא נוסף שהועלה לדיון – הפרדת מערכת השיקום מהמערכת הרפואית של בריאות הנפש. ועדת מדיניות מבקשת עוד פרטים וזמן ללמוד את הנושא לפני שמגבשים עמדה.

נציגות במועצות:

המועצה לשיקום והמועצה לבריאות הנפש, הנציגות שם היא מבחינתנו הפנים של העמותה, להביא את העמדות שנקבעות בוועדות המדיניות, בהתנדבות. צריך להשקיע, יש גם תת ועדות שאנחנו לוקחים בהם חלק. מי שמעוניין לקחת חלק אנחנו מאוד נשמח – נא לפנות לתמי מצלאוי או אבי אורן. אבי מפנה את המקום שלו במועצה לבריאות הנפש (שבה נציגים מכל בתי החולים והיא מייעצת לשר), צריך נציג חדש, מי שרואה את עצמו כמתאים יציג מועמדות.

מועצה לשיקום – נציגים - דייויד הריס ותמי מצלאוי

 

פרוייקטים נוספים שלו – הדס נתן הציעה הקמת בית מרגוע לנשים אחרי לידה אשר חוות דיכאון/מצוקה נפשית כחלופה לאשפוז. עמותת לשמ"ה תבחן כתיבה של פרוייקט כזה כחלק ממרכז החלמה שיושתת על תמיכת עמיתים שאנו בעיצמו של כתיבת דף פרוייקט עבורו.

 

סיכום ישיבת ועדת מדיניות – 2.12.18 

משתתפים – דייויד הריס, אבי אורן, ענבל בר און, יעקב טייכמאן, הדס נתן, עדי תלם, תמי מצלאוי. הישיבה נערכה ב-2.12 בפתח תקוה

מכותבים כל חברי ועדת מדיניות אשר מפאת מחלה או עניינים שונים לא יכלו להגיע אבל מוזמנים להגיב במייל.

 

פתחנו את הישיבה בעדכון:

ביטול תע"ש 1.9 ברווחה – קרי ביטול הדרת מתמודדים משירותי רווחה

 

תמי מצלאוי : הקואליציה בהשתתפות לשמ"ה שלחה למנכ"ל משרד הרווחה מכתב שמברך על הביטול (שנעשה בעקבות ישיבת הקואליציה עם המנכ"ל בתחילת אוגוסט ולאחר פניות שלנו ושל האגודה לזכויות האזרח) ומבקש להשתתף בניסוח התקנה החדשה ומבקש לוח זמנים לתקנה החדשה.

 

אבי אורן (רכז מדיניות) ודייויד הריס (יו"ר לשמ"ה) סקרו את הוועדות והמועצות השונות ונבחרו נציגים מועדת מדיניות לייצג בפורומים השונים:

 

מועצה לאומית לבריאות הנפש – הוקמה באמצע שנות ה-90 – מרכזת את כל הגופים הקשורים לבריאות הנפש – מטפלת ברפורמה/קופות חולים/בתי חולים/משרד הבריאות וכו'  מייעצת  למנכ"ל – קיימים בו כ-50 איש – אבי אורן לשמה, ריבי צוק עצמה, עידית/שרון מבזכות. זאב קפלן נכנס כיו"ר ל-5 שנים. תמי מצלאוי מחליפה את אבי אורן בייצוג במועצה וגם תרכז את נושא המדיניות.

 

ועדה לנושא חוק אשפוז כפוי – דניאל רז, שרון פרימור, אבי אורן, עצמה, פסיכיאטרים – עו"ד ענבל בר און (שמכירה את הנושא היטב ואף הרצתה עליו לא פעם כולל בלשמ"ה) מחליפה את אבי אורן ותייצג מטעם לשמ"ה בוועדה מייעצת.

מועצה לשיקום נכי נפש בקהילה – מייעצת למנכ"ל בנושאי שיקום בריאות נפש  – נפגשים פעם בחודש-חודש וחצי בתל אביב – כ-35 אנשים – עדי תלם (חברת ועד מנהל לשמ"ה) מחליפה את דייויד הריס ותייצג מטעם עמותת לשמ"ה.

כנס בריאות הנפש בים המלח בחודש פברואר – יוזמה של המנכ"ל – כרגע לא בטוח שיערך.....תמי מצלאוי לבדוק – במידה שכן דייויד הריס ייצג את לשמ"ה.

 

שדולה בכנסת שהוקמה על ידי ח" כ פנינה תמנו שטה חכ יהודה גליק וחכ רוברט טבייב – אפרת רייטר ותמי מצלאוי ייצגו /יישלחו נציגים רלוונטיים על פי הנושא. אפרת – נא לאשר

 

נציבות לשיוויון אנשים עם מוגבליות פעם בחודש וחצי בימי חמישי בירושלים – הדס נתן תתמודד מטעם לשמ"ה. מחפשים מתמודד נוסף שיצטרף מטעם לשמ"ה (מי שמעוניין שידבר עם תמי)

 

צריך שבכל פורום שמדברים על מתמודדים רשויות השלטון צריכות לשתף אנשים עם מוגבלות בפרופורציה הולמת. צריך מאגר של מתמודדים שיכולים לבוא ולייצג ולדבר בפני ועדות. וצריכים להיות רלוונטיים לנושא – אשפוז כפוי/שיקום וכו' . צריכים להיות מחוייבים לקרוא חומר, לגלות עניין ולהיות בעל רצון ומוטיבציה.

 

יש לציין שמי שנבחר לייצג - מייצגים את עמותת לשמ"ה לא את כל המתמודדים.

 

רעיונות נוספים שעלו:

 

קורס להכשרת מתמודדים להיות סוכני שינוי בנושא חוק אשפוז כפוי – בהובלת ענבל בראון – תמי מוסיפה נושא דוברות – לצרף פעילים לנושא שיתנו עדויות וידברו בתקשורת (תמי לבדוק היתכנות מול רכזי פעילים אפרת ואוהד)

 

הנגשת הפניות מול קופות החולים בתחום של שיפור הרפורמה – לבנות מערך של מענה לפניות – לצרף פעילים לתחום בהנחיית אבי אורן (תמי לבדוק היתכנות מול רכזי פעילים)

 

ייצוג של מתמודדים באקדמיה – אין שיח ביקורתי אקדמי – יעקב העלה – תמי לדון מול פעילים (חברי ועדת מדיניות יכולים להתייחס במייל)

 

סדנאות כתיבה – להביא נרטיב לתהודה ציבורית – יעקב העלה – להיות נוכח בשדה הכתיבה – טור במקום הכי חם בגיהנום וכד' . תמי לבדוק עם אוהד טור של יעקב באתר לשמ"ה.

 

תזכורת באיזה נושאים ועדת מדיניות לשמ"ה תטפל בשנה הקרובה (מתוך התיק הארגוני שלנו):

 

הנושאים לקידום בשנה הקרובה (2019)

אנו נפעל לקידום נושא מיצוי זכויות ושיפור הרפורמה ושינוי חוק טיפול בחולי נפש. נמשיך לייצג נכי נפש בכל הקשור להוצאת ילדים מהבית ומאבק על קצבאות הנכות כמו גם נושא ביטוחים למתמודדים. כמו כן נמשיך לייצג  בוועדות השונות ובדיונים בכנסת.

הנושאים שעל הפרק לשנת 2018-19 שבהם נדרשים חברי ועדת מדיניות לתת עליהם את הדעת ולייצג בפורומים שונים:

מאבק קצבאות הנכות – ייצוג נכי הנפש בכנסת ושיתופי פעולה עם ארגוני נכים אחרים במטרה להביא את גובה הקצבה לגובה שכר מינימום.

ביטוחים למתמודדים – לעתור לערכאות משפטיות ולמצוא פיתרון למתן ביטוח חיים/סיעודי/חו"ל עבור מתמודדים או לחילופין למצוא פתרונות לקבלת משכנתא ללא צורך בביטוח חיים.

הוצאת ילדים מהבית – ייצוג נכי הנפש בפורומים המקדמים זכויות בעלי מוגבלויות לגדל את ילדיהם.

חוק טיפול בחולי נפש – מאבק בנושא זכויות המתמודדים אל מול מנגנון האשפוז הכפוי.

שיפור הרפורמה בבריאות הנפש – מעקב אחרי שירותי בריאות הנפש בקופות החולים והנגשתם לציבור המתמודדים תוך עמידה על זכויותינו במסגרת חוק בריאות ממלכתי.
סיכום ועדת מדיניות - 13.1.19

 

משתתפים: דייויד הריס, דוד רוט, אבי אורן, אהוד שחטר, ליאנה זכאי, ענבל בראון , תמי מצלאוי, עדי תלם

נושא הישיבה התמקד בחוק האשפוז הכפוי ודנו ספציפית בשינויים שלדעתינו (עמותת לשמ"ה) יש להחיל על החוק. מצ"ב החוק ואינפורמציה רלוונטית נוספת שענבל שלחה מטה.

מכיוון שמדובר בנושא מורכב שיש ללמוד אותו לפני שמגבשים דעה ענבל התנדבה לעשות סדרת הרצאות מצולמות בנושא במרכז פעילים ת"א ברבעון הקרוב (בתאום עם אוהד). כמו כן נערוך קורס סינגור לפעילים (לחברי ועדת מדיניות ומתנדבים נוספים שירצו להצטרף). אני אקדם את הקורס אשר יערך בבת ים בסוף מרץ (עד סוף ינואר אפרסם תאריך).

מה שהסכמנו עליו עד כה:

1.     לקרוא לחוק "חוק אשפוז כפוי" ולא בשם המקומם "חוק טיפול לחולי נפש" ולדאוג לשינוי טרמינולוגי יחד עם שינוי החוק.

2.     עושים קרמינליזציה לאנשים עם תיוג פסיכיאטרי – כל דחיפה היא אלימות, כל פליטת פה – איום. מספיק שאתה עלול להיות מסוכן על מנת לכלוא אותך שלא כמו עבריינים מורשעים שהשתחררו וגם עלולים להיות מסוכנים אך לא כולאים אותם בגין מסוכנות עתידית.

3.     גרירה של אדם לאשפוז כפוי בידי שני גברתנים גורמת לנסערות אצל האדם שעלולה להתפרש כמחלת נפש. יש לתת לאדם זמן להירגע לפחות שעתים לפני בדיקה  ורצוי שנשים יאשפזו נשים  - בקיצור צריך לרכך את הפרקטיקה של הבאה לאשפוז.

4.     אי אפשר לוותר בכלל על כפיה כי אכן יש מקרים שאדם מסכן את עצמו או אחרים

5.     יש לקדם חלופות קהילתיות – לפתח כמה שיותר אלטרנטיבות בקהילה כדי שאחוז הכפייה יירד (היום עומד על מעל 30% מהאשפוזים).

6.     מודל משפטי או רפואי של ועדה פסיכיאטרית? לא הגענו להחלטה מה עדיף – האם עו"ד ושני פסיכיאטרים או שופט מומחה? בכל אופן ענבל הציעה לחייב יו"ר ועדה לנמק ולהסביר החלטה, לצרף נציג זכויות אדם, למסד פיקוח על ועדה פסיכיאטרית ולהעביר את הועדות הכשרות – במיוחד את העו"ד או השופט שיעמוד בראשה.

7.     בדיקה לא דחופה (סע 7 בחוק) – יש לבטל את הבדיקה הכפויה במקרה זה השוללת חירותו של אדם. "עלול" להיות מסוכן וכל שאר העילות לבדיקה כפויה במקרה לא דחוף לא מצדיקה את הטראומה שבגרירת אדם לבדיקה שברוב המוחלט מסתיימת באשפוז. כל חברי ועדת מדיניות (גם אלה שלא הצליחו להגיע לישיבה אתמול) מוזמנים לקרוא את הסעיף הזה בחוק ולהביע את דעתם (לפי עמדת המשפחות יש להשאיר סעיף זה על כנו וזה נושא מורכב שיש לחשוב עליו)

 

 סיכום ישיבת ועד מנהל עמותת לשמ"ה – 5.2.19

משתתפים: דייויד הריס, עידית ולנר, הדס נתן, עדי תלם

נימי פיין – הודיע על היעדרותו

אורח – אבי אורן

רשמה – תמי מצלאוי מנכ"לית

פרידה מחבר ועד ורכז מדיניות אבי אורן ממייסדי העמותה ב2006 ומראשיה משך יותר מעשור. עמותת לשמ"ה מאחלת דרך צלחה לאבי עם מינויו ליו"ר מועצת שיקום נכי נפש בקהילה ומחבקת אותו על כל פועלו למען מתמודדים בהתנדבות משך שנים ארוכות.

נקודות לדיון/משימות:

רפורמה במפעלים מוגנים – הפיכה למרכזי הכשרה –צוות לשמ"ה ללמוד את הנושא ולייצג במועצת השיקום

גיל שלישי – אין פיתרון ברווחה רבים נשארים במחלקות פסיכיאטריות כרוניות במקום בתי אבות שם לא מקבלים מתוייגים פסיכיאטרית. תמי לחשוב יחד עם צוות העמותה על פרוייקט שמותאם לגיל השלישי ולעניין את משרד הבריאות סל שיקום, אשל בג'ויינט על מנת לשפר איכות חיים בקהילה, לשלב קשישים במועדונים קיימים אם באמצעות עמיתים וכו'

Drop -in center / The living room - מרכז שיהיה פתוח אחה"צ/ערב (ללא שינה) ובעיקר בסופ"ש על מנת להעביר שם את השעות הקשות. לעניין את משרד הבריאות לפיילוט שבו ישולבו עמיתים בקהילה לסייע במצבי משברלבדוק בהמשך מקומות כמו טלבייה של קופ"ח כללית

לחשנים לאנשים שמתמודדים עם שמיעת קולות. תמי לדבר עם דני לואיס, לבדוק מאמרים של ד"ר פטרישה דיגן בנושא.

לקדם קבוצת מיקוד, שת"פ עם באר יעקב/חברות עסקיות.

"בחזרה הביתה" – לעשות ישיבת תיאום וחלוקת ממשקים בין חברת "דיאלוג" ל"בחזרה הביתה" – תמי

גיוון משאבים – חברי ועד למלא טבלה של אוהד ולכתוב בה שמות אנשים פרטיים שאולי יוכלו לתרום. עד 14.2.19 

אתר לשמ"ה משודרג – חברי ועד לשלוח לעידית פסקה או שתיים שמציגה את עצמם – שם, תחביב עיקרי, מה משך אתכם לפעילות לשמ"ה, מה החזון שלכם לגבי שילוב מתמודדים. מי שרוצה יכול גם לציין מצב משפחתי (לא חובה) – אנא עד 21.2  כי אנו רוצים להעלות אתר מחודש ומעודכן.

 מטרות העמותה ל-2019:

·       בחזרה הביתה –

·       כ-20 משתתפים בכל אתר (אברבאנל, באר יעקב, שלוותה) + משוב חיובי מ70% מהמשתתפים שמציינים את הליווי של צוות התכנית כבעל ערך בתהליך השיקום (החודש נראיין  מדגם של 10 משתתפים מכל האתרים ונוכל לבדוק יעד זה בהקדם).

עמיתים מומחים:  שימור כוח אדם בבאר שבע ובמזור  והכשרתו/גיבושו של צוות העמיתים במהלך 2019 באמצעות סדנאות לשמ"ה. סיוע למשרד הבריאות בכתיבת תוכנית שמשלבת את העמיתים הוותיקים כמנטורים לעמיתים חדשים לקראת הרחבת הפרוייקט לבתי חולים נוספים.

סטנדאפ – מופע לפחות אחת לשבוע בתעריפים החדשים, ריענון החומרים והכשרה של ותיקים ו5 חדשים במהלך 2019. פעם בשבוע פוסט בפייסבוק של עמוד "סליחה על ההפרעה" שמחזק את הקשר בין לשמ"ה למופע.

מרכזי פעילים והנגשת מידע – קיום קבוצת וואטסאפ ופעילות אחת לחודש בכל מרכז (ת"א, ירושלים) וניתוב הפעילים לנושא סינגור ומדיניות (כ-15 פעילים בכל אתר) הנגשת ידע במרחב הדיגיטלי (עלייה במספר אוהדי דף הפייסבוק ל-2500 , שדרוג האתר, פרסומים משמעותיים בפייסבוק פעמיים בשבוע, מיילים לרשימת תפוצה לפחות פעמיים בחודש).

ועדת מדיניות – גיבוש עמדה בנושא חוק אשפוז כפוי וחתירה להגשמת עמדה זו תוך שת"פ עם גורמים במערכת. ייצוג מתמודדים בכל הוועדות/מועצות. קיום קורס סינגור לפעילים. הבאת קייסים בנושא אשפוז כפוי/נושאים נוספים בהם נעסוק לידיעת המדיה תוך אזכור לשמ"ה בתקשורת 5 פעמים במהלך 2019.

פיתוח פרוייקטים חדשים ל-2020 – בית שמנוהל על ידי עמיתים בקהילה לטובת מתמודדים, לחשנים לאנשים שמתמודדים עם שמיעת קולות, פרוייקט שיקדם נושא זכויות מתמודדים בגיל השלישי.

גיוס משאבים לטובת נוכחות במרחב הדיגיטלי, סטנדאפ, קורס פעילים וכמובן עבור הפרוייקטים החדשים שנפתח.