עמותת לשמה - לשילוב מתמודדים והעצמה בבריאות הנפש
תרומות
 

מחשבות אובדניות

מחשבות אובדניות


כיצד ניתן לעזור לאדם שרוצה לסייים את חייו?


לוקט מתוך קבוצת "למידה מניסיון" הנערכת בירושלים ונועדה לחלוק מניסיונם של אלו שעברו משברים נפשיים, בכדי לסייע גם לאחרים בתהליך ההחלמה שלהם


אובדנות הינה נושא שאינו מקבל מספיק יחס, למרות שזוהי תופעה נרחבת. בישראל מספר האנשים המתאבדים בכל שנה עולה על מספר ההרוגים בתאונות דרכים או מפעולות טרור, אך עם זאת אין מספיק דגש על התופעה, ועל האפשרויות שבהן ניתן למנוע אותה.

האמונה הרווחת היום היא כי אדם שמנסה להתאבד מאס בחייו ואינם רוצה בהם עוד, אך לא כך הדבר. למעשה אנשים רבים מבצעים ניסיונות אובדניים מפאת משבר שהם אינם מאמינים כי יוכלו לעמוד בו.  הם אינם רואים פתרון מיידי למצוקה שלהם.  על ידי מילה חיובית וחיבוק חם ניתן לעזור.


ישנו שלב בו האדם שחושב להתאבד, אינו חולק את מחשבותיו בכדי לא לקלקל את התוכניות שלו, אך אם נשים לב נראה כי גם אז פעמים רבות הוא יפנה לאחר- בכדי להיפרד, או בכדי להגיד כי הוא כועס.


האמונה הרווחת היא כי אנשים שאומרים כי הם רוצים למות עושים זאת בגלל בעיות מזעריות,  הסיפורים על אהבה נכזבת המביאה אדם למשבר או על הקשיים בתוך מסגרת צבאית נתפשים כמשהו שניתן לפתור. "יש עוד הרבה דגים בים" הרבה פעמים נשמע את מילות העידוד הללו, אך הן אינן מסייעות. בכדי לסייע לאדם במשבר אנו צריכים להבין כי החוויה האישית הסובייקטיבית היא המשמעותית כאן ולא האירוע עצמו. גם אם פרידה של נער מתבגר מחברתו נראים לנו כעניין של מה בכך מבחינתו חרב עליו עולמו. בכדי לעזור נצטרך להיות עמו במצוקה ולא לבטל אותה. להקשיב ולא לשפוט.


בקרב אנשים דתיים ניתן לשמוע פעמים רבות מילים כמו "זה לא מוסרי, לא יסלחו לך על כך בשמיים" לאנשים רבים אין זה מעודד כלל, ברגע המשבר פתאום האמונה אינה תופסת יותר מקום בחיים על אף שהיא היתה מקום מרכזי בחייו של אדם אולי לאורך שנים, באותו רגע גורלי,קדושת החיים כבר אינו שווה בעיניו. לעיתים האמונה שגם בעולם הבא יהיו התמודדויות.

 

" חכה רגע... תחכה רק עוד כמה רגעים לפני שאתה מחליט החלטה כל כך סופית"


השהות, גם אם היא קטנה מסייעת לאדם לחשוב על המעשה ונותנת הזדמנות לשינוי. אנחנו יודעים כי פעמים רבות מה שנראה לנו באותו רגע נורא ואינו בר חלוף למחרת כאשר השמש זורחת מאיר בצורה שונה לחלוטין.


"אתה יכול לקפוץ, רק חכה רגע שלא תקפוץ עלי...."   הומור יכול הרבה פעמים להוציא מהמעגל המדוכדך והשחור, אל תהססו להשתמש בו.

 

ולא לשכוח שברוב הפעמים לא צריך להגיד כלום, אלא רק להקשיב!